2018 SFNCFF Film Award List

Feature Film Awards

Winners

1. Best Feature Film Gold Award SORCERER / ZAUBERER (Austria)
2. Best Feature Film Silver Award One Hundred Years Of Love《爱+100年》(China)
3. Best Feature Film Bronze Award Little Sami 傣乡童话 (China)
4. Best Musical Film The Island of Doctor Moron (Australia)
5. Best Comedy Film Nice To Meet You Dad《幸会了爸爸》(China)
6. Best Humanity Film Love For Mountain《穿越爱》(China)
7. Best Vietnamese Film Here Comes The Sun O Day Co Nang (Vietnam)
8. Excellent Vietnamese Horror Film ACTRESS WANTED (Vietnam)
9. Excellent Vietnamese Comedy Film 200 POUND BEAUTY Sac Dep Ngan Can (Vietnam)
10. Excellent Feature Film Follow My Heart《别在村前等我》 (China)
11. Excellent Feature Film Lost In Apocalypse《末世人间道》 (China)
12. Excellent Feature Film Lose Voice《失声》 (China)
13. Excellent Comedy BFF Courier 《極品閏蜜》 (Hong Kong)
14. Best Horror Film Director “ACTRESS WANTED” Minh Duc Nguyen (Vietnam)
15. Best Director Little Sami 傣乡童话”_Jiang, Yunmin 姜运民 (China)
16. Excellent Director “Nice To Meet You Dad”《幸会了爸爸》 Gao Shang 高尚 (China)
17. Excellent Director The Commitment”《麦子的盖头》 Jian Lu 鲁坚 (China)
18. Excellent Director “The Story of a Closestool” 《马桶上的甜蜜生活》Xu, Buming 徐步明 (China)


Narrative Short Film Awards

Winners

1. Best Narrative Short Film Minor Turbulence (USA)
2. Excellent Short Film NEW FEELINGS (Russia)
3. Best Student Short Film Black Swamp《黑泽》 (USA)
4. Excellent Short Film Suburban Jungle (USA)
5. Excellent Short Action Film The Kite Under The Rain Canh Dieu Mua
6. Excellent Short Film Fireman 《红门兄弟田正军》(China)
7. Excellent Short Film Keep Your Peace of Mind 《守住心底的宁静》 (China)
8. Excellent Short Horror Film Billy's Bear (USA)
9. Excellent Student Short Film The Invisible Superman (China)
10. Excellent Student Short Film The Clarinetist 《午夜乐手》 (USA)
11. Excellent Student Short Film Chopped (USA)
12. Excellent Feature Film Lose Voice《失声》 (China)
13. Excellent Vietnamese Actress Here Comes The Sun O Day Co Nang Nguyen, Do Quynh Chi (Vietnam)
14. Best New Leading Actress Nice To Meet You Dad《幸会了爸爸》Ma,Jingyao 马婧瑶 (China)
15. Excellent Leading Actress The Commitment《麦子的盖头》Xu Cenzi 徐岑子 (China)
16. Best Gongfu Actor The Kite Under The Rain Canh Dieu Mua, Dan Nguyen (Vietnam)
17. Best Leading Actress “Fire and Ashes, Making the Ballet RakU” Yuanyuan Tan 谭元元 (USA)
18. Best Leading Actor “The Commitment”《麦子的盖头》Wang Ting 王挺 (China)


Animation Film Awards

Winners

1. Best Animation Narrative Film Cupid's Paradise (USA)
2. Excellent Animation 2D Film El Marinero y La Sirena (USA)
3. Excellent Animation 2D Film CAT NOIR (Germany)


Documentary Awards

Winners

1. Best Documentary Fire and Ashes, Making the Ballet RakU (USA)
2. Best Documentary Director Fire and Ashes, Making the Ballet RakU, Shirley Sun (USA)
3. Excellent Documentary FAMILY LIFE (FAMILIENLEBEN) (Germany)
4. Excellent Documentary Johnny do Brasil (Spain)
5. Excellent Documentary Last Days of Chinatown (USA)
6. Excellent TV Documentary Vivi in the Valley《Vivi 闯硅谷》 (USA)
7. Excellent Stage Design Galaxy Art Group 2018 Performance 银河少儿剧团2018展演 Kevin Yang


Short Documentary Awards

Winners

1. Best Short Documentary The Life After Tomorrow (China)
2. Excellent Short Documentary Surfer Dan (USA)
3. Excellent Short Documentary A Lifetime Older (Ukraine)
4. Excellent Short Documentary Die Young 家殇 (China)
5. Excellent Short Documentary Poetic Memory of Miguel Chang 《詩憶米格爾張》 (USA)
6. Excellent Short Documentary The Fit Generation (Canada)
7. Excellent Short Ballet Documentary Transcen Dance (USA)
8. Excellent Short Documentary Child, Disrupted (USA)
9. Excellent Short Documentary Adnan's Father / ABU ADNAN (Denmark)
10. Best Minority Short Documentary Mask 《鬼面子》 (China)
11. Excellent Student Short Documentary The Woman All Women Once Were (USA)
12. Excellent MC of Stage Performance Galaxy Art Group 2018 Show, Michelle Zhang


Music Video Awards

Winners

1. Best Music Video Arupu (India)
2. Excellent Music Video Organum Mathematicum (USA)
3. Excellent Music Video Tough (China)
4. Best Film Music Composing Little Sami 傣乡童话, Ye Liu 刘晔 (China)
5. Best Music Composing Apart, Jolin Zhongyu Jiang (Australia)
6. Excellent Music Composing TrumpNation (USA)
7. Best MTV Director Li,Yangming 李洋名, Tough (China)
8. Excellent Student Actor Yan Jianting 颜健庭 “Tough” (China)
9. Excellent Student Actor He Haolin 何浩霖 “Tough” (China)


Commercial Awards

Winners

1. Best Commercial Advanced Imagination - CMT Studio 33 (USA)
2. Excellent Commercial Find Your Wild (USA)
3. Excellent Commercial Nike Commercial, Jamly Yang (USA)
4. Excellent Student Commercial Mute


Script Awards

Winners

1. Excellent English Feature Script Mysti (USA)
2. Best Chinese Feature Script A Man and His Horse 《乌梁素海边的兵团岁月》 (USA)
3. Excellent Chinese Feature Script After My University《我的大学后》 (USA)
4. Excellent English Narrative Script An Angel Whispers (USA)
GGConnections
美中文化传播协会
US-China Culture & Communication Association
中华慧妍会
愚人戏剧工作坊
Ivy Images
沈阳中北广电影视制作有限公司
北京华纳天泽文化传媒有限公司
美国德森学院
Dasen American Academy
Academy of Art University
Chinese Students Association
女萝儿童话剧表演艺术空间
San Francisco State University
Chinese Students and Scholars Association
University of San Francisco
Chinese Students and Scholars Association
Berkeley Chinese Students
and Scholars Association
CSUEB
Chinese Students and Scholars Association
Ohlone College
California College of Arts
Chinese Students Association
University of San Francisco
Chinese Students Association
银河少儿剧团